Martina Bacíková

projekt / project: 
Institut ekonomického vzdělávání
category: 
1 : 1 000 000 000
ENG
CZ
Economic and financial literacy is one of the most neglected curricula in secondary schools, and the Czech Republic ranks high on the list. Martina Bacíková decided to change this and founded INEV, the Institute of Economic Education, that organises the Economic Olympiad (both national and international, a high school competition that was attended by 20,000 students in one year), courses for teachers, and analysis of financial literacy knowledge.
Ekonomická a finanční gramotnost je jedním z nejvíce zanedbávaných předmětů na středních školách a Česká republika se v tomto ohledu řadí na přední místa. Martina Bacíková se to rozhodla změnit a založila Institut ekonomického vzdělávání INEV, který organizuje Ekonomickou olympiádu (celostátní i mezinárodní, středoškolskou soutěž, které se v jednom roce zúčastnilo 20 000 studentů), kurzy pro učitele a analýzy znalostí finanční gramotnosti.
< Back to finalists...
earthcross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram